E-Ticaret ödeme yöntemleri

E-Ticaret ödeme yöntemleri

E-Ticarette Ödeme Yöntemleri :

Kredi kartları evrensel olsa da online müşterilerin çoğu kredi kartı yerine alternative ve lokal ödeme methodlarını tercih ediyorlar. Ve yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin yaklaşık % 50’si, tercih ettikleri ödeme yöntemi mevcut değilse işlemi iptal ediyorlar.

Bu alternatif ödeme yöntemleri pazardan pazara farklılık göstermektedir. Örneğin, Danimarka’daki tüketiciler genellikle hızlı ve kolay ödemelerde uzmanlaşmış bir İsveç bankacılık şirketi olan Klarna ile ödeme yapar. Bu, Meksika’da, genellikle çevrimiçi işlemlerde Oxxo’yu kullanan alışveriş yapanlardan farklıdır.

Ülkelere göre ödeme tercihlerinin ne kadar farklılık gösterdiğini görmek için, dört benzersiz pazardaki en popüler ödeme yöntemlerine bakabiliriz.  

Çin’deki tüketicilerin kullandıkları ödeme yöntemleri:

Alipay, UnionPay, WeChat Pay

Brezilya’daki tüketicilerin kullandıkları ödeme yöntemleri:

Visa, Mastercard, Boleto, Elo

İsveç’teki tüketicilerin kullandıkları ödeme yöntemleri:

Mastercard, Klarna, Online Banking

Rusya’daki tüketicilerin kullandıkları ödeme yöntemleri:

Qiwi, Yandex Money

Hedef pazarınızdaki hangi ödeme yöntemlerinin yerel tüketiciler arasında en popüler olduğu tespit edilmelidir. Çin’de Alipay dışında bir ödeme yöntemi kullanarak marketten bir su bile alamayabilirsiniz. Rusya’da ise Qiwi ve Yandex Money popülerdir. Hedef Pazar olarak MENA bölgesini belirlediyseniz kapıda ödeme yöntemi kullanmadan başarıya ulaşmanız neredeyse imkansızdır.

Her ödeme yöntemi sağlayıcısının entegrasyon gereksinimleri farklıdır ve bu gereksinimlerin IT ekibinizi nasıl etkileyeceği ve entegrasyon sürecinin ne kadar süreceği hakkında ödeme yöntemini sitenize entegre etmeden derin bir araştırma yapmanız gerekir. Plansız çıktığınız bir entegrasyon hem maliyet hem zaman açısından şirketinizi zarara uğratabilir. Hepsini bir arada sunamıyorsanız hedef bölgede en çok tercih edilen ödeme yöntemleri arasından şirketinizin altyapısına en uygun , maliyet ve zaman noktasında en mantıklı ödeme yöntemini entegre etmekle başlayıp sonrasında diğer ödeme yöntemlerini ekleyerek ödeme sistemlerinizi geliştirebilirsiniz.

Yerel ödeme sağlayıcıları oluşturmak, markanızla yabancı tüketiciler arasında güven oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Şirketiniz kendi web sitesini uluslararası olarak genişletiyorsa, dünyadaki yerel ödeme sağlayıcılarıyla daha kolay bağlantı kurmanızı ve maliyetlerden tasarruf etmenizi sağlayacak BlueSnap veya Stripe gibi ödeme ortağı şirketler ile çalışmayı düşünebilirsiniz.

 

 

No Comments

Post A Comment